Бългaрска компактна турбина „жъне“ вятърната енергия в града
Университетът Кийл е инсталирал нова, компактна вятърна турбина, която обещава да преодолее много от проблемите, свързани с овладяването на вятърната енергия в градска среда.
Вятърната турбина с вертикална ос може да се монтира на всеки покрив
Разработена от McCamley в България, тази турбина се радвана трета инсталация след създаването на първия прототип и по-късно първата реална инсталация в гр. Лясковец. Университетът Кийл обаче е първото място извън България, където ще се тества 1-киловатовата машина.
Надеждите на разработчиците са, че новата вятърна турбина ще може да се възползва от неразработената пазарна ниша за системи за вятърна енергия в градски условия.
Теренни проучвания вече са доказали, че българската вятърна турбина с вертикална ос може да започне да генерира енергия дори само при 1,8 метра в секунда скорост на вятъра. Това е възможно, ако вятърът е постоянен, обясни инж. Ивайло Колев, главен инженер на фирмата, участвал в разработването й от самото начало. Система за саморегулиране пък позволява на турбината да продължи да работи при високи пориви.
В Лясковец е имало случай птица да свие гнездо под турбината
В исторически план вятърните турбини винаги са били по-малко ефективни в градските райони, защото неравномерните и непредвидими ветрове не могат да осигурят ефективно действие на технологията. Собствениците на къщи и на апартаменти в жилищни блокове обаче също искат да се възползват от чистата енергия, особено в страни като Великобритания. Затова разработката на McCamley обещава да реши проблема с непостоянните ветрове.
Турбината се доставя в пакет на части и може да се монтира върху покриви без „мачта“, потенциално намалявайки разходите за инсталация и облекчавайки монтажа. За целта тя може да се фиксира към покрива с помощта на крака, които се фиксират с анкери. Подобна инсталация обаче е възможна при равен, хоризонтален покрив, обясни инж. Колев. При наклонените покриви въздушният слой в близост до повърхността е турбулентен и не позволява такава турбина да работи добре.
Фактът, че се доставя на части, може да направи възможно в бъдеще всеки технически грамотен човек сам да си инсталира подобна турбина на покрива. Засега обаче монтажът не може да мине без помощта на инженерите на компанията, която има поделение в Университета в Кийл. От българската фирма работят по изготвянето на ръководството за самостоятелен монтаж.
От българската фирма се надяват разработката им да се реализира добре на чуждестранните пазари. За бизнес в България никой от фирмата не смее да мисли след намаляването на преференциалните тарифи за изкупуване на зелена електроенергия от 1 юли.
Във Великобритания обаче пазар за турбината има. Сега фирмата се надява да получи сертификация за микрогенерация за своя първи модел, за да може да кандидатства за преференциалните изкупни тарифи във Великобритания.
0 коментара:
Публикуване на коментар