Флаш памет намалява разходите за ток в центровете за данни
Кой би си помисли, че този вид памет, вградена в миниатюрните USB флаш-устройства, може могат бъдат използвана в гигантските центрове за данни, за да се намали консумацията на енергия с до 90%?
Изследователи от Принстънската школа за инженерни и приложни науки са написали програма, наречена SSDAlloc. Нейната задача е проста: тя казва на компютъра, работещ с RAM памет, да се се преструва, че работи с флаш памет.
Ето защо. RAM, която се използва в повечето компютри, съхранява информацията на твърдия диск чрез електрически заряд. Спре ли токът, зарядът изчезва, а заедно с него – вашите данни. Ето защо компютърът може да загуби даден документ, ако не го запишете на твърдия диск.
Флаш-паметта е различна. Тя съхранява информацията в електрони, при това без каквато и енергия.
Флаш-паметта отскоро си проправя път като опция за заместител на твърдите дискове. Добра е, защото работи много по-бързо, тъй като няма движещи се части. (Твърдият диск трябва да се върти, което отнема време). Въпреки това повечето компютри не се възползват от скоростта й – заради начина, по който компютърната операционна система търси данните. Повечето компютри първо търсят данните в RAM паметта, едва след това операционната търсите другаде, като например на твърдия диск или върху флаш устройство. Този вид йерархично търсене наистина може да забави нещата.
Така Вивек Раи, доцент по компютърни науки, и неговият студент Ануруд Бадам решили, че биха могли да се възползват от скоростта на флашките и да премахнат пречките пред тях. Бадам написал софтуер, който позволява на програмите да заобиколят традиционната система за търсене на информация. SSDAlloc поставя флаш паметта най-високо във вътрешната йерархия на компютърните данни. Така се получава, че флаш-устройството става първо място за търсене, а не последно. Това прави флаш-паметите много по-добър вариант за данни за големите центрове за данни.
Чрез разпределяне на паметта по този начин може да се избегне използването на твърди дискове. Намаляването на използваната енергия за тях намалява и обема на топлината,, която компютрите генерират. А това са едни от най-големите разходи за центровете за данни – те харчат много пари за енергия и за охлаждане. Някои големи интернет компании като Facebook дори изнасят своите центрове за данни към географски ширини на Арктика, за да ги охлаждат.
Защо никой не се е сетл за това по-рано? От една страна, флаш паметта е сравнително ново нещо. Първите твърди дискове от флаш е появиха на пазара към 2007 г. с Asus Eee PC. Освен това цената на флаш-паметите доста време беше висока. Както стана дума, фактор беше и скоростта на търсене.
Сега обаче центровете за данни могат да си позволят да преминат масово към флаш-памет за съхранение на данните си чрез SSDAlloc.
0 коментара:
Публикуване на коментар