Китай и ЕС в търговска война заради соларните системи
Китай и ЕС са изправени пред търговска война, след като група от европейски соларни производители подаде антидъмпингова жалба, предизвиквайки директни заплахи с репресивни мерки. Това заключение направи в свой анализ EUObserver, резюмирайки последните събития на соларния пазар по света.
Жалбата дойде от SolarWorld Германия и новосформирана коалиция от около 25 компании, според говорителя Милан Ницшке. Повечето от фирмите предпочитат да останат анонимни „заради страха от репресии.“
Компаниите обвиняват Китай, че дава „огромни субсидии“, помагайки на своята промишленост, за да спечели пазарен дял в Европа. Така де факто Китай продава своите продукти на изкуствено ниски цени – практика, известна като дъмпинг и незаконна съгласно международното търговско право.
Позовавайки се на Goldman Sachs, фирмите сочат, че делът на Китай на европейския пазар на кристални соларни модули се е увеличил от 63% през 2009 г. до 80% през 2011 г. Преди десет години този дял беше близко до нула.
„Китай не се състезава”, заяви Ницшке пред EUobserver. „Това е нарушаване на правилата.“
Не след дълго последва предупреждението от изток, че може да има отмъщение.
Четирите основни производители на соларни панели в Китай излязоха с изявление, отричайки обвиненията и призовавайки правителството да вземе „необходимите мерки, за да защити нашите … интереси“.
Държавната информационна агенция Синхуа от своя страна в петък (27 юли) остави малко съмнение какво могат да включват тези мерки.
Тя цитира Менг Ксианган, високопоставено длъжностно лице, отговорно за възобновяемата енергия, заявявайки, че ако ЕС реши да започне антидъпингови разследвания, „Китай вероятно ще започне антидъмпингови и антисубсидийни дела срещу стоките, внасяни от ЕС“. Агенцията цитира и Министерството на търговията на страната, като заяви, че всички „протекционистки мерки ще навредят на европейската соларна индустрия“.
„Няма нищо друго, което Китай може да направи, ако ЕС последва примера на САЩ и наложи мита върху китайските соларни продукти“, заяви Ли Джунфенг, друг висш чиновник, цитиран от агенцията.
Междувременно Европейската комисия прави всичко възможно да си мълчи по въпроса. Сега тя има шест седмици, за да реши какво ще последва: дали ще продължи с разследванията или не. Дотогава ЕК отказва да коментира или дори да потвърди наличието на жалбата.
0 коментара:
Публикуване на коментар